Пошук
замок тамплієрів
замок тамплієрів
замок тамплієрів

Середнянський замок або замок Тамплієрів на Закарпатті

 srednee-001

Замок тамплієрів в Закарпатті – Середнянський замок, а точніше руїни замку, в селищі Середнє, яке знаходиться недалеко від міста Ужгород .

Могутність і багатство стародавнього чернечого ордену викликало трепет навіть у європейських монархів. Скарбниця лицарів, що приміряли рясу, після першого хрестового походу невпинно зростала. Однак, не золото, а інший скарб підгірних руд – сіль, приносила тамплієрів повагу і невимовну прибуток. Настільки дорогоцінний для середньовічної Європи товар мав потребу в охороні. Щедрий карпатський край безустанно привертав завойовників, а його торговельні шляхи – злодіїв і бандитів.

Дюжина оборонних замків виросла в камені вздовж «соляного шляху», але тільки Середнянський замок або замок тамплієрів зберіг романську суворість архітектури.

Цікаві факти: що приховує під собою замок

На відміну від наскальних братів, замок тамплієрів розташувався по центру долини. «Середина» рівній місцевості, яку не так просто відшукати в горах, дала назву сучасному місту. Під ним спочиває спадщина неоліту – первісна людина облюбував це вигідне місце для стоянки. А цілина навколо виливаючи мереживами підземних ходів. Робота полонених турків середини ХVI століття – винні підвали, до цих пір служить місцевому виробництву і туризму.

Ці підземелля вулканічної скелі пропонують прогулянку в 4 км шляху. Їх легендарні сусіди, що з’єднують замок з Ужгородом та Мукачево, відводять в неозорих далечінь століть. Адже більш 40 км таємних ходів, що зберігають скарби ордена, приховані для сучасного шукача.

Як колись виглядав замок

Серед Замків Закарпаття  він володіє особливою перевагою перед подорожнім ХХI століття – вільним доступом до твердині. Колись її оточував рів з водою, дерев’яний паланок і чотири сторожові вежі. Центральна ланка комплексу – вежа донжон , вибудувана без єдиного входу на нижньому ярусі. Стіни товщиною більше двох з половиною метрів (в них запросто замурувати авто!) Височіли на висоту сучасної п’ятиповерхівки. Усередині три яруси вежі підтримували дерев’яні балки, а сходи до входу на другому поверсі спалювалась при першій небезпеці вторгнення. Вікна-бійниці дозволяли вести круговий обстріл, а нині засипаний колодязь – тримати тривалу облогу.

 fb04747-12688305-729978200469803-7510791782640770912-n

Ченці ордена не покидали монастирських келій, митний замок брав охоронців лише на час. Глухий нижній ярус з білокам’яними ступенями наверх служив їм арсеналом для зброї, складом їстівного і, при необхідності, використовувався як в’язниця.

Сучасні тамплієри стверджують, що десь там повинні були залишитися скарби, які рятує в закарпатському донжоне від французького переслідування. Але сьогодні їх марно виглядає в мальовничих руїнах вітер.

Занепад та важкі часи для Середнянського замку

На початку ХIV століття орден Храму був відлучений від церкви і пішов у підпілля. Боротьба за твердиню торкнулася не тільки монарших міжусобиці, а й інших орденів. Замок, покритий візерунком з шліфованого каменю і скріплений по кутах білокам’яними плитами, ще здавався привабливим для середньовічного побуту. Їм володіли антоніанци і монахи ордена Св. Павла , потім – угорське дворянство.

Епоха правління Габсбургів принесла моду на розкішні палаци, поруч з якими неприступна фортеця втратила свою актуальність. Те, що не змогли подолати завойовники, перетворили в руїни гірський вітер і сонце. Але самотній і обезголовлений донжон зберігає вірність лицарському боргу. Він продовжує охороняти торговий шлях, на якому його очам-бійниць ще видно тіні середньовічних соледобитчіков.

Екскурсія По замкам у Закарпатті пропонує відвідати Середнянський замок першим. І, відчувши романтику його кам’яного серця, відправиться до інших фортецях гірського краю. Чию долю стражників минуло байдужість і запустіння. А в могутніх стінах до сих пір живі спогади про яскраве і доблесного минулому.

Пропонуємо також ознайомитися з графіком наших регулярних екскурсій по Закарпаттю, які припускають багато ще цікавого і захоплюючого!

Мукачево замок Паланок Екскурсія по замкам Закарпаття, замки Закарпаття Попередній допис
Екскурсія по Замкам Закарпаття
Озеро Синевір Наступний допис
Озеро Синевир – романтичне місце для подорожі