Замки Закарпаття | Історичні пам’ятки Карпат у 3Д
Закарпаття, перебуваючи на стику чотирьох європейських держав у підніжжя карпатських гір, було наче створено для спорудження різноманітних фортифікаційних споруд, призначених захищати власників тієї чи іншої держави. Спочатку карпатські замки служили укріпленнями для захисту від набігів ворожих племен: половців, Золотої орди, Османської імперії. Пізніше закарпатські твердині частіше стали використовуватися як опорні пункти в угорсько-австрійському чи угорсько-польському протистоянні та численних змовах проти австрійської династії Габсбургів. До наших днів у нормальному стані «дожили» лише дві споруди, замки Закарпаття: Мукачівський замок «Паланок» і найстаріша фортифікаційна споруда Закарпаття – Ужгородський замок. Інші фортеці з тих чи інших причин перетворилися на руїни.
Пропонуємо переглянути Замки Закарпаття у 360 :
Мукачівський замок «Паланок»
Мукачівський замок – це одна з найцінніших історичних та військово-архітектурних пам'яток Закарпаття. Точний час будівництва цієї споруди невідомий. Перші згадки про нього датуються ХІ століттям. Його наказав зміцнити угорський король Ласло I Святий, відчуваючи загрозу кочових племен зі сходу. Ласло, «як у воду, дивився». Вже в 1086 році замок намагалися захопити половці, а ще через якийсь час хан Батий.
Постійна військова загроза спонукала власників замку до ще більшої його модифікації. Протягом двох століть «Паланок» розрісся до 14 веж, а у його верхній частині було споруджено розкішний палац.
Дуже важливий внесок у розвиток замку вклали представники угорської династії Ракоці, які володіли цією спорудою з 1633 по 1711 рік. Саме вони запросили сюди відомих французьких інженерів, які перебудували фортецю на справді неприступну твердиню. Загалом Ракоці знали що робили. Оскільки спочатку три роки замок від австрійців охороняла з невеликим гарнізоном оспівана в легендах жінка Ілона Зріні, а потім це місце стало опорним пунктом визвольної війни угорського народу для її сина Ференца ІІ Ракоці.
Після капітуляції в 1711 замок на довгий час перетворився на найбільшу імперську в'язницю Австрії, а за часів СРСР з нього зробили музей.
Ужгородський замок
Кожне місто має свою історію, яка починається з маленької події. Своєю старовинною пеленою відлуння понад тисячолітню історію овіяний Ужгородський замок. Він – сивий мудрий старець, привітно зустрічає у своїх потужних володіннях усіх бажаючих дізнатися, про що ж говорять його стіни. Ужгородський замок вважається найстарішою фортецею Закарпаття. Його історія починається ще 1100 тому, коли ця споруда була твердинею білих хорватів. На той час замок поставав у вигляді частоколу та дерев'яної споруди. Пізніше його захопили угорці. Вони перетворили, перебудували замок на досить потужну фортифікаційну споруду, що витримала навали кочових племен.
У 1322 році угорський король Карл-Роберт Анжу подарував Ужгородський замок італійському роду графів Другетів. Згодом Дкугети стали і повноцінними власниками фортеці та міста, що його оточувало на наступні 350 років. Другети суттєво реконструювали замок, зробивши його сучаснішим і придатним для тривалої оборони.
У XVII столітті у зв'язку з грамотною політикою нового власника міста графа Берчені, Ужгород перетворився на важливий культурний та політичний центр Закарпаття. Цей час був справжнім розквітом замку, який приймав високопоставлених гостей з усієї Європи.
Наразі замок виконує функції музею. Він вважається одним із найбільш відвідуваних місць західного регіону України та обов'язковий пункт екскурсійної програми всіх гостей Ужгорода. Зокрема, у 2009 році Ужгородська фортеця посіла друге місце у конкурсі «7 чудес Закарпаття».Ужгородський замок – неповторна історична споруда, чудовий зразок італійського архітектурного стилю, унікальне та цікаве місце для тих, хто небайдужий до історії Закарпаття.
Невицький замок
Всього за 12 км від Ужгорода знаходиться ще один закарпатський замок, який свого часу служив опорним пунктом для повстання місцевих феодалів проти угорської корони. Після взяття Невицького замку королівськими військами 1317- го він поступово перейшов до рук роду Другетів. Зараз від нього залишилися лише руїни, які, тим не менш, дуже приваблюють туристів своєю загадковістю та готичним присмаком.
Чинадієвський замок
Чинадієвський замок є одним із найпізніших фортифікаційних укріплень Закарпаття. Проте свою роль історії регіону він теж відіграв. Саме тут наприкінці антигабсбурзької війни розміщувалася армія повстанців на чолі з Ференцем Ракоці. Знаменита Ілона Зріні також тут зустрічалася із ватажком повстанської армії І. Текелі. Втім, Чинадієвський замок був значно пошкоджений у 1657 році польськими військами, що мстили угорцям за похід Дьордя II Ракоци на Річ Посполиту.
Наразі Чинадієвський замок орендує меценат, художник Йосип Бартош, який фактично врятував твердиню від повної руйнації. Тут розміщені експозиції кельтської та скіфської культур, проводяться різноманітні виставки та організовуються концерти «живої музики».
Замки Закарпаття у 3Д:
Крім вищеописаних замків на території Карпат знаходяться такі твердині, замки Закарпаття:
● Середнянський замок, збудований знаменитим орденом Тамлієріві; ● Квасівський замок, що був типовою лицарською спорудою, що допомагала контролювати сухопутний «соляний шлях»; ● Боржавський замок; ● Бронецький замокі; ● Виноградівський замок Канків; ● Королівський замок; ● Вишківський замок.
Від більшості перерахованих фортець залишилися лише руїни, що нагадують про невиразність минулих часів. Однак навіть ці руїни можуть стати чудовим доповненням для вашого відпочинку в такому яскравому регіоні Західної України. Заочно познайомитися з кожною з описаних твердинь ви зможете віртуально, Відвідати екскурсію Замки Закарпаття запрошуємо щонеділі.
Екскурсійний гід
Бажаєте краще ознайомитися з Закарпаттям, аби обрати, куди саме вирушити в мандрівку? Перегляньте віртуальні екскурсії у 3Д по Замкам Закарпаття. Замовити екскурсії і тури пропонуємо від туристичного оператора Про Карпати.
Адреса екскурсійного гіда: Ужгород, вулиця Корзо, 3, тел:+38 (099) 776 77 29, +38 (097) 034 53 93. www.prokarpaty-tour.info. Звертайтесь!