Пошук

Пам’ятки Закарпаття: Мукачівський замок Паланок у 3Д

Замок Мукачево – один з наймасштабніших і добре збережений оборонний комплекс Закарпаття, що відмінно справлявся з роллю сторожа Верецького перевалу, столиці Трансільванії, а з недавніх пір – і історичного музею. Адже справді, тисячолітня ретроспектива замку насичена військовими і політичними подіями, гідними історії цілого краю.

Вулканічне розташування і полум’яніюча історія

Замковий ансамбль, колись укладений в вісім ліній оборони, осідлав вершину згаслого вулкана на південний захід від міста Мукачево. Карпати височіють лише з північного боку замку Паланок, а річка Латориця дивним чином з’єднана з вирубленим в скелі 85-метровим колодязем. Дерев’яні укріплення ІХ століття на перехресті торгових магістралей і військових шляхів незабаром змінилися кам’яною кладкою. Однак перший частокіл (кілки – місц. пали) назавжди залишився в назві могутньої твердині.

Кожна держава, що володіла замком, внесла помітний внесок в розвиток його архітектури.

За часів подільського князювання – навколо виросли 14 веж і ровів, трансильванськая влада ввела замок в статус кращої твердині Центральної Європи, а австрійська – провела якісну реконструкцію. Якщо дубовий захист Паланку не зміг подолати жоден половецький хан, то Муровані стіни одного разу не витримали зради.

Історична довідка про замок Паланок у Мукачево

На південно-західній околиці міста Мукачева на гостроверхій горі стоїть овіяний легендами і бойовою славою мукачівський замок Паланок, який належить до найцінніших історичних і військово-архітектурних пам’яток Закарпаття. Це військово-архітектурна споруда XIV-XVII ст. вражає вдалим поєднанням монументальності з красою і витонченістю. Саме тому замок Паланок відноситься до найбільш оригінальних фортифікаційною споруд середньовіччя в Центральній Європі.

Більше тисячі років тому для охорони і контролю торгових і військово-стратегічних доріг, які з давніх часів проходили зі сходу на захід і з півночі на південь і перетиналися близько Карпат, на горі, де нині стоїть замок, було побудовано дерев’яно – земляне укріплення. Протягом наступних століть воно перетворилося в грізний кам’яний замок. Одна з цих доріг проходила через Веречанський перевал, так звані «Руські ворота», далі через Мукачево і з’єднувала Східну Європу з Центральною і Західною Європою. Мукачівський замок в епоху середньовіччя мав велике військово-стратегічне значення, захищаючи кордони держави від нападу ворогів.

Замок розташований на висоті 188 м над рівнем моря, на 68 м вище, ніж місто Мукачево. Найбільша довжина гори в основі досягає 408 м, ширина – 266 м. Відповідно вгорі – 230 м і 116 м. Висота гори – 42-68 м. Замок займає площу 13 930 кв. м. Існує легенда, нібито гору насипали кріпаки. Насправді Замкова гора вулканічного походження і являє собою одну з невеликих вершин Карпатських гір.

Історія замку дуже цікава. Вона овіяна славою героїчної боротьби проти поневолювачів. У архітектурному відношенні це типовий середньовічний замок, в якому переплітаються різні стилі фортифікаційних споруд.

Забудова Замкової гори велася зверху вниз, з північної частини на південь десятиліттями і століттями. Укріплення неодноразово перебудовувалися відповідно до вимог фортифікації, утворивши чотири тераси, які на початку XVIII в. стали самостійними вузлами оборони.

Тераси Мукачівського замку

ПЕРША ТЕРАСА
Перша, нижня тераса, тобто Предзамче, на якій на початку XVIII в. була споруджена вежа для охорони воріт, розташована на висота 42 м, її довжина 34 м. Вона оточена з усіх боків сухим ровом, через який перекидався підйомний міст. Вежа не збереглася, залишився лише її кам’яний фундамент.

ДРУГА ТЕРАСА

Друга тераса розташована вище першої на 10 м. Її довжина – 43 м. На ній знаходився так званий Нижній замок, будівництво якого було закінчено в 1670 році, про що свідчить напис на фронтоні правого бастіону. До Нижнього замку від вежі вів також підйомний міст. Коли він піднімався, то закривав собою ворота. Підходи до Нижнього замку охороняли два потужних бастіони, товщина стін яких сягає 3,5 м.

ТРЕТЯ ТЕРАСА

На третій терасі, яка також на 10 м вище другої, розміщений Середній замок Паланок, теж оточений сухим ровом. Через рів перекинуто підйомний міст. Оборонні споруди Середнього замку складаються з кріпосних стін, ровів і чотирьох бастіонів. Довжина тераси 67 м, а найбільша ширина 72 м. У Середньому замку розміщувалися службові, господарські та житлові приміщення – комендатура, лицарський зал, арсенал, казарма, кухня і т. п.  Будівлі Середнього замку споруджувалися протягом багатьох років. Так, наприклад, перемичка над входом в Середній замок (колишній арсенал) була побудована в 1624 р

Навпроти в’їзних воріт стоїть одноповерховий будинок – житло капітана (коменданта) фортеці, – побудований в 1629 році. Триповерхову будівлю казарми споруджено 1657 р, про що свідчить напис з північного боку будівлі. Зліва від будинку капітана знаходилась цистерна, куди стікала питна вода з джерела.

Вузький склепінчастий тунель (30 м завдовжки, 3,5 м завширшки), прокладений під однією з у цілілих башт Федора Корятовича (XIV ст.), з’єднує Середній замок з четвертою, верхньою, терасою, яка вища за попередню на 6 м і знаходиться на висоті 68 м. Тут побудований акрополь – Верхній, або Старий, замок. У XVII ст. Старий замок був повністю реконструйований, верхня тераса забудована дво- і триповерховими палатами, які утворюють невеликий двір, відкритий лише з півдня, з боку Середнього замку. Оборонні споруди Верхнього замку є розділені глибоким ровом кріпостні стіни і два бастіони.

ЧЕТВЕРТА ТЕРАСА

У приміщеннях Верхнього замку палатах – жили його власники. З південного сходу до палат прибудована замкова церква. З другого поверху Верхнього замку потайний хід (тепер закладений) вів у вежу Корятовича, де знаходилась камера тортур. У темному кам’яному мішку, який поглинав крики в’язнів під час катування, збереглися знаряддя катів. У казематах, де в’язні були прикуті ланцюгами до стін, помітні відполіровані тілами камені.

Отже, Мукачівський замок Паланок – зразок середньовічної фортифікаційної архітектури – складається фактично з трьох укріплених споруд, розділених ровами, через які перекинуті мости (які колись були підйомними). Кожне з цих споруд огороджено стінами і ровами і могло самостійно захищатися в разі захоплення ворогом попередніх.

Жіноче серце є твердішим від скелі

Волею долі, під кінець ХVII століття замок виявився під керуванням вдови, графині Ілони Зріні. Австрійський цісар сподівався на швидку здачу фортифікацій, які залишилися без господаря. Однак безстрашна жінка майстерно вела артилерійську оборону і особисто керувала 64 – ма гарматами. Три роки облоги не змогли похитнути її намірів і стійкості бастіону, поки відкинутий графинею начальник канцелярії не наважився отруїти воду в єдиному колодязі. Сьогодні статуя героїчної хорватки з сином Ференцом II Ракоці охоплює бронзовим поглядом панораму Мукачева.

Зустрівшись з пам’ятником пані Зріні, туристи поспішають відвідати три тераси Паланка – нижній, середній і верхній замки. Традиційні екскурсії відкривають просторий двір, підвальні каземати і палацові покої, де колись збереглась від військ Наполеона священна корона Австрійської імперії.

Музей замок Паланок у Мукачево

Зараз замок Паланок в Мукачево є одним з шести мукачівських пам’яток національного значення та пам’яток Закарпаття. Музей всередині Мукачівського замку почав діяти з 1960-го року

Суттєві реставраційні роботи проводилися на території фортеці замок Паланок в 90-х роках минулого століття. Тоді вдалося відновити тільки Верхній замок. Середній і Нижній – потребують оновлення. Найбільше таємниць досі приховують замкові підземелля, коштів, як завжди, не достатньо.

Адже ця кам’яна пам’ятка історії Європи бачила мало не всі прояви буття Срібної Землі: фатальні зради, кровопролиття, облоги, вбивчі митарства, звернення до Всевишнього з проханнями. Єдине, чого вона, на щастя, не впізнала – нищівної руйнації. Мукачівський замок був і залишається однією з трьох уцілілих серед тринадцяти фортець Закарпаття. Екскурсії замками Закарпаття включаючи Мукачівський замок Паланок організовує і проводить туристична компанія “Про Карпати”

КОНТАКТИ
Адреса закладу: м. Мукачево замок Паланок, вул. Графа фон Шенборна, 42,
Телефони: Екскурся по замкам Закарпаття – 099 776 77 29 туроператор Про Карпати

Мукачево Замок Паланок екскурсія у 3Д

Назва сторінки на російській мові: Мукачевский Замок Паланок виртуальная экскурсия в 3Д формате

 
Мукачево у 3D   Замки Закарпаття у 3D

© Karpaty3D

Мукачево замок Паланок

Контакти закладу

Години роботи

Зачинено
  • Понеділок 10:00 - 17:00
  • Вівторок 10:00 - 17:00
  • Середа 10:00 - 17:00
  • Четвер 10:00 - 17:00
  • П'ятниця 10:00 - 17:00
  • Субота 10:00 - 17:00
  • Неділя 10:00 - 17:00
Солотвино бази відпочинку на солоних озерах
Солотвино бази відпочинку солоні озера
Віртуальні 3D тури Google
Солотвино бази відпочинку на солоних озерах
previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow
Shadow